Milan Zacha Kučera – Legendární poklad Řádu templářů 5. 4. 2024

V pátek 5. 4. jsme se s Milanem Zachou Kučerou vypravili za legendárním templářským pokladem. Na úvod jsme si řekli, kdo to vlastně templáři byli, jak a proč jejich řád vznikl a kde všude působili. Ukázali jsme si také, jak vypadaly jejich hrady a pevnosti, a dozvěděli jsme se o nich spoustu zajímavostí, mezi které patřil např. středověký templářský „bankomat“. U nás templáři působili na Moravě v Čejkovicích a v Jamolicích založili hrad Templštejn, který je dnes už jen zříceninou. Po rozpuštění řádu a upálení jejich velmistra na počátku 14. století se začalo mluvit o ukrytém pokladu. Vznikla spousta teorií, např. že se nachází i u nás na hradě Veveří. Francouzi se jej snažili najít všemožnými způsoby, dokonce se pokusili vyvolat ducha velmistra, avšak dodnes se poklad nepodařilo najít. 

Mgr. Zuzana Valášková

Milan Zacha Kučera - Legendární poklad Řádu templářů 5. 4. 2024

Návštěva dětí z MŠ, třída Berušky 4. 4. 2024

Velikonoční tvoření 26. 3. 2024

Velikonoční přípravy jsou v plném proudu a ani v knihovně jsme s dětmi nezaháleli. V úterý odpoledne jsme se společně pustili do zdobení velikonočních vajíček. Brzy začali vznikat zajíčci, kuřátka, a dokonce i jednorožci. Abychom měli vajíčka kam uložit, vyrobili jsme si na ně košíčky z ozdobného papíru a vystlali je dekorační trávou. Komu se ještě nechtělo domů, mohl si vytvořit velikonoční přáníčko. Děti měly k dispozici velikonoční razítka, která si mohly vykreslit a dozdobit podle vlastních představ. 

Mgr. Zuzana Valášková

Velikonoční tvoření 26. 3. 2024

Návštěva dětí z MŠ, třída Květinky 26. 3. 2024

Noc s Andersenem 22. – 23. 3. 2024

Z pátku na sobotu se v knihovně uskutečnilo tradiční nocování mezi knížkami Noc s Andersenem. Po celém světě se akce zúčastnilo přes 100 000 dětí a spalo se na více než 1750 místech. Letos v knihovně přespali odvážlivci z prvních až třetích tříd a dvě pomocnice z vyššího ročníku. Sešla se skvělá parta a všichni jsme si to moc užili. Nocováním nás provázel pes Gump, o kterém jsme si na úvod povyprávěli, přečetli si úryvek z knížky a mohli ho porovnat s filmovým zpracováním Gumpova příběhu. Pro děti dokonce nahrál pozdrav prezident Petr Pavel, který jsme si také na úvod pustili. Pak už následovaly aktivity v knihovně a po vzoru psa Gumpa jsme si také nakreslili šátky. Mezitím se setmělo a mohli jsme s baterkami pokračovat na blízkém hřišti, kde děti plnily další úkoly. Na večeři byla slíbená pizza a děti byly za svoji šikovnost odměněny dárečky. Ještě než jsme se odebrali ke spánku, odvážlivci mohli absolvovat pyžamovou stezku odvahy na temné školní chodbě. Noc proběhla klidně a ráno po snídani, než dorazili pro děti rodiče, vyrobili jsme si ještě medaile jako vzpomínku na letošní nocování.

Zuzana Valášková, Markéta Jehlářová

Noc s Andersenem 22. 3. 2024

Saša Ryvolová Madagaskar 23. 2. 2024

Plná knihovna přivítala v pátek 23. 2. cestovatelku, spisovatelku a publicistku Sašu Ryvolovou. Na programu byla výprava na čtvrtý největší ostrov světa - Madagaskar, kterou podnikla se svým partnerem Vaškem na přelomu října a listopadu 2023. Jako první nás přivítalo hlavní město Antananarivo a po té jsme se vydali poznávat především místní překrásnou přírodu s množstvím zoologických zvláštností. Absolvovali jsme plavbu po řece Tsiribihina a navštívili jsme národní park Tsingy de Bemaraha, kde už na nás čekali lemuři a unikátní krasové věže. Seznámili jsme se se životem místních chudých vesničanů žijících v jednoduchých chýších, prohlédli si zdejší úchvatné baobaby a vydali jsme se také do pralesa v národním parku Ranomafana, v jehož korunách se opět proháněly spousty lemurů. Pozorovat jsme mohli i gekony či chameleony a zažili jsme setkání s vzácným ksukolem ocasatým. Navštívili jsme také ostrov Sainte Marie, národní park Isalo, safírové doly Ilakaka a samozřejmě nemohlo chybět mořské pobřeží s bílým pískem a průzračně čistou vodou. 

Mgr. Zuzana Valášková

Saša Ryvolová - Madagaskar 23. 2. 2024

Návštěva dětí z 2. B 20. 2. 2024

Alena a Jirka Márovi – Anglie, Skotsko a Wales 9. 2. 2024

V pátek 9. února nám manželé Márovi představili to nejzajímavější ze své výpravy do Velké Británie. Na první přednášce letošního roku nás přivítaly bílé doverské útesy a středověký hrad Hever. Pak už jsme se přesunuli do Londýna a mohli si prohlédnout všechny jeho známé dominanty a památky. Navštívili jsme i královské botanické zahrady a skleníky, hrad Windsor, kde tou dobou pobývala královna, univerzitní města Oxford a Cambridge i malé vesničky s typickou viktoriánskou architekturou. Viděli jsme také rodný dům Williama Shakespeara, hrad Warwick, Sherwoodský les, Hadriánův val a mohli jsme se zúčastnit tréninku i zápasu londýnského fotbalového klubu Chelsea. Ve Skotsku jsme navštívili města Edinburgh, Stirling a Glasgow. Nechybělo ani muzeum skotské whiskey, jezero Loch Ness či ostrov Skye s nádhernou nedotčenou přírodou a původními domky z kamenů. Na skotské hry dorazila dokonce královská rodina v čele s královnou Alžbětou. Ve Walesu jsme obdivovali starobylé hrady, národní parky, přírodu a nádherné scenérie Cornwallu. Navštívili jsme hlavní město Cardiff či lázeňské město Bath a nemohl chybět snad nejznámější monument Stonehenge. Na závěr si návštěvníci přednášky mohli s Márovými popovídat, případně si od nich zakoupit jejich knížky či kalendáře. 

Mgr. Zuzana Valášková

Alena a Jirka Márovi - Anglie, Skotsko a Wales 9. 2. 2024

Zimní tvoření 6. 2. 2024

V úterý 6. února proběhlo v knihovně zimní tvoření. Jako první jsme si vyrobili skřítka gnoma, který podle pověry přináší do domu štěstí a ochraňuje jeho obyvatele a majetek. Na skřítka jsme si hlavně potřebovali vyrobit vousy - bambulku z příze, kterou jsme namotávali na papírové ruličky. Pak jsme si ozdobili hliněné květináče – budoucí čepičky pro skřítky. Potom už jen stačilo provléct stužku na zavěšení, přilepit nos a skřítek byl na světě. Protože se blíží svátek všech zamilovaných, mohly si děti vyrobit také valentýnské srdíčko z natrhaného krepového papíru. Všichni si s výrobky parádně vyhráli a vznikaly opravdu povedené kousky. 

Mgr. Zuzana Valášková

Zimní tvoření 6. 2. 2024

Vánoční tvoření 12. 12. 2023

V úterý 12. 12. jsme se v knihovně sešli při vánočním tvoření. Tentokrát jsme si vyhráli s barvami, kterými jsme malovali na dřevěné domečky. K dispozici jsme měli spoustu tvarů a velikostí a na své si tak přišel opravdu každý. Brzy začaly vznikat vánoční, zasněžené a všemožně zbarvené domečky i celé vesničky. Domeček jsme si mohli dozdobit různými dekoracemi a komu se ještě nechtělo domů, mohl si vyrobit vánoční přáníčko. K tomu měly děti k dispozici razítka „s příběhem“ s motivem českých Vánoc. Děkuji všem za příjemný tvořivý podvečer a budu se těšit na příště.

Mgr. Zuzana Valášková

Vánoční tvoření 12. 12. 2023

Tomáš Štěpán – Indie. Návrat do bláznivé Asie 24. 11. 2023

V pátek 24. 11. jsme s Tomášem Štěpánem alias Polim vyrazili na cestu po Indii. Dozvěděli jsme se nejenom, co si o nás Indové myslí a co všechno ví o České republice, ale mohli jsme nasát tamější atmosféru, prohlédnout si indické památky či nahlédnout do běžného života obyvatel. Cesta, která trvala šest týdnů, začala v Dillí, kde jsme mohli vidět hlavně staré město a také místní speciality založené hlavně na bezmasých jídlech. Vlakem jsme se pak přemístili do dalších destinací. Splněným snem Poliho bylo vidět Taj Mahal, jeden z divů světa. Navštívili jsme také růžové město Džajpur, svaté město Pushkar a zlaté město Jaisalmer plné pouličních řemeslníků. V Bombaji jsme ochutnávali čaj, místní tradiční jídla a prošli se i typickým slumem. Ve Váránasí, nejstarším obydleném městě, jsme mohli vidět kremace a posvátné rituály v řece Ganga. Také jsme se po ní vydali na výlet. Na závěr jsme navštívili posvátné hinduistické místo v podhůří Himalájí Rišikéš a typický klášter ašrám tvořený komplexem budov a sloužící především ke studiu jógy a meditace.

Mgr. Zuzana Valášková

Tomáš Štěpán - Indie. Návrat do bláznivé Asie 24. 11. 2023

Petr Nazarov – Jihozápad USA 20. 10. 2023

V pátek 20. 10. navštívil naši knihovnu cestovatel a fotograf Petr Nazarov, aby se s námi podělil o svoje zážitky z tříměsíčního putování jihozápadem USA.  Během této doby se nejvíce pohyboval v oblasti „čtyř rohů“, navštívil desítky různých míst a pro naši besedu vybral dvacítku nejzajímavějších. Jako první jsme mohli vidět staré indiánské kamenné stavby zasazené ve skalních kaňonech. Na videu z města Albuquerque zase tradiční indiánské slavnosti trvající obvykle několik dnů. Nechyběl Yosemitský národní park, města duchů z éry zlatokopů, rezervace Zuni a také Údolí smrti. Navštívili jsme světoznámou Route 66 a westernová městečka v okolí, Grand Canyon i Monument Valley v Arizoně charakteristické množstvím červených pískovcových útvarů tyčících se z plochého údolí. V Utahu jsme mohli obdivovat typické skalní věže a oblouky, v Novém Mexiku zase jeden z přírodních zázraků - sněhobílou poušť White Sands. Nechybělo ani setkání s obávaným chřestýšem nebo volně pobíhajícími kojoty. 

Mgr. Zuzana Valášková

Petr Nazarov - Jihozápad USA 20. 10. 2023

Podzimní tvoření 10. 10. 2023

Úterní odpoledne se v knihovně neslo v duchu tvoření. S rodiči a dětmi jsme si tentokrát vyrobili zvířátka z borových šišek a kdo chtěl, mohl si vytvořit halloweenský svícen - mumii. Brzy pod šikovnýma ručkama začali vznikat netopýři, pavouci, ježci nebo barevné sovy. Stačily nám k tomu nůžky, filc, očka a tavná pistole, se kterou pomohli rodiče. Halloweenský výrobek zvládly děti už úplně samy. Skleničku stačilo potřít lepidlem, omotat obvazem, přilepit oči a podle fantazie dozdobit. Mockrát všem děkuji za rekordní účast a před Vánoci se budu těšit, až si společně zase něco vyrobíme. 

Mgr. Zuzana Valášková

Podzimní tvoření 10. 10. 2023

David a Vlaďka Klevetovi – 3131 km mexickým Yucatánem 6. 10. 2023

V pátek 6. 10. jsme se s manželi Klevetovými vydali na cestu po Yucatánu, která odstartovala v Cancúnu. Na fotografiích a videích jsme mohli vidět nejenom běžný život ve městech a městečkách, tamní současnou i starodávnou architekturu, ale i přírodní scenérie s volně pobíhajícími leguány a koupajícími se plameňáky. Nechyběly ani okouzlující karibské pláže. S manželi Klevetovými jsme také navštívili významné mayské poutní místo Chichen Itzá s Kukulkánovou pyramidou, město Mérida, kde jsme mohli vidět ukázky místních tanců a nejstarší míčové hry na světě Poktapok. Nechybělo ani Mayské muzeum, jezero sedmi barev Bacalar či přírodní rezervace Calakmul s pozůstatky starobylých mayských staveb. Řekli jsme si také, co jsou to cenotes – zatopené závrty krasového původu – v jejichž úchvatných podzemních scenériích je možné si zaplavat či se potápět. Na závěr jsme se dozvěděli užitečné a praktické informace ohledně plánování takové cesty a mohli jsme si také prohlédnout mayský kalendář. 

Mgr. Zuzana Valášková

David a Vlaďka Klevetovi - 3131 km mexickým Yucatánem 6. 10. 2023

Arnošt Vašíček – Lovec záhad 22. 9. 2023

Lovec záhad – to je název páteční besedy a také stejnojmenné vzpomínkové knihy, kterou letos vydal spisovatel Arnošt Vašíček při příležitosti svého životního jubilea a kterou nám do knihovny přijel představit. Na posluchače čekala spousta tajemna, veselé i dramatické historky či svědectví o podivuhodných setkáních, ale také záznamy nevysvětlitelných událostí, které se na jednotlivých výpravách udály. Např. na expedici Africká muzea vedoucí pouští a pralesem jsme mohli vidět zvláštní jeskynní malby připomínající levitující osoby s přilbami a velkýma očima. Výprava do Sýrie nám zase přinesla bohyni Ištar, která je zobrazována s křídly a jakýmsi létajícím nebeským strojem. Záhadně působí i úchvatný monument v jejím posvátném okrsku připomínající obrovskou přistávací plošinu. Expedice ze Splitu do Egypta nám mimo jiné přiblížila tajemství Tutanchamona. Spousta argumentů ukazuje na to, že patrně nemusel být on ale ona. Neméně zajímavé bylo také vyprávění o Alexandru Makedonském. Navštěvovaly ho snad bytosti odjinud a radily při válčení? Jak si vysvětlit podivné disky na obloze při dobývání Indie? Opravdu mu prozradily informace o budoucnosti lidstva, jak napsal v dopise své matce? Na závěr si návštěvníci besedy mohli koupit starší i zbrusu nové knížky Arnošta Vašíčka Lovec záhad a Zloděj tváří.

Mgr. Zuzana Valášková

Arnošt Vašíček - Lovec záhad 22. 9. 2023

Zuzana Švédová - Které potraviny a bylinky jsou pro nás na jaře nejlepší? 5. 5. 2023

Páteční odpoledne patřilo v knihovně zdravým potravinám a bylinkám, o kterých nám přijela popovídat nutriční terapeutka, bylinářka a historička v jedné osobě Zuzana Švédová. Společně jsme si poskládali zdravý jídelníček obsahující pět jídel denně a dozvěděli jsme se spoustu tipů a rad, jak se ideálně stravovat, abychom se cítili dobře, byli plní energie a případně zredukovali i nějaké to kilo. Objevili jsme spoustu zdravých a dostupných surovin, ze kterých se dají vykouzlit výborné svačiny i hlavní jídla. Zuzka Švédová přidala i recepty např. na makový koláč, štrúdl nebo na přípravu lososa v jogurtové krustě. S sebou přivezla čerstvé bylinky ze zahrady, ze kterých jsme si připravili výborný čaj, a návštěvníci besedy měli také možnost zakoupit si domácí přírodní masti, hydroláty či soli. Nechyběly ani oba díly knihy Štědrý bylinářův rok, které čtenáře provedou celým jedním rokem a jsou plné informací o bylinkách, receptů, tipů, návodů doplněné milým poetickým vyprávěním.

Mgr. Zuzana Valášková

Zuzana Švédová - Které potraviny a bylinky jsou pro nás na jaře nejlepší? 5. 5. 2023

Noc s Andersenem 14. 4. 2023

Z pátku na sobotu se v naší knihovně uskutečnila každoroční akce pro děti Noc s Andersenem. Tentokrát jsme si vybrali téma 95. narozeniny Mickeyho Mouse, protože právě letos v květnu to bude neuvěřitelných 95 let, co se poprvé tato kreslená postavička objevila ve filmu a následně si získala srdce dětí po celém světě. V knihovně přespalo celkem 19 odvážlivců a náš program začal povídáním o Mickey Mouseovi, o tom, jak ho Walt Disney nakreslil a proč či o původním návrhu jeho jména Mortimer, které se však neujalo. Děti se dozvěděly spoustu zajímavostí a podívaly se také na pohádku Parník Willie, která Mickeymu přinesla první velkou slávu. I když byla černobílá a Mickey v ní ještě nemluví, dětem se moc líbila a moc jsme se nasmáli. Pak už následovaly soutěže. Nejprve soutěž kreslicí, kdy členové jednotlivých družstev měli hádat, jakou postavičku z Disneyho filmů děti na tabuli kreslí. Za odměnu jsme si rozdali placky s Mickeym na památku a také jsme si připili dětským šampaňským na jeho narozeniny s přáním, aby dělal radost minimálně dalších 95 let. Protože venku pršelo, děti pak plnily úkoly na školní chodbě a na stejném místě si také vyzkoušely stezku odvahy. Na večeři jsme si dali pizzu, na kterou už se všichni moc těšili, a než přišla pohádka na dobrou noc, rozdali jsme si odměny za plnění úkolů a za statečnost. Ráno jsme si po snídani vyrobili medaile a letošní nocování bylo pomalu u konce.

Mgr. Zuzana Valášková

Noc s Andersenem 14. 4. 2023

Tomáš Štěpán – Guatemala a Kolumbie. Útěk za svobodó 31. 3. 2023

V pátek v podvečer jsme s mladým cestovatelem a dobrodruhem Tomášem Štěpánem alias Polim vyrazili na úchvatnou výpravu po Kolumbii a Guatemale. Ačkoliv se psal rok 2021, kdy panovala všemožná protipandemická opatření a bylo obtížnější vycestovat, nakonec se vše podařilo a po dlouhém letu přistál v Bogotě. V Kolumbii strávil šest týdnů a odvezl si odtud nezapomenutelné cestovatelské zážitky, o které se s námi podělil. Vystoupali jsme na sopku Puracé a nahlédli do jejího kráteru, navštívili malebné koloniální městečko Salento, kde pěstují tradiční kolumbijskou kávu, kterou jsme o přestávce mohli v knihovně ochutnat. Vydali jsme se také do vysokých hor a prohlédli si rozhlednu Guatapé vytesanou ve skále. Podívali jsme se do historického města Cartagena a národního parku Tayrona, který se rozkládá na karibském pobřeží. Nechybělo ani koupání v tyrkysovém moři. Druhá na řadě byla země Mayů a vulkánů – Guatemala. Prohlédli jsme si barevné koloniální město Antigua, vystoupali na sopku, ze které jsme mohli pozorovat sesterský a toho času aktivní vulkán Fuego. Navštívili jsme jezero Atitlán, setkali se s místními potomky Mayů a také jsme se podívali za dětmi do místní školy. Nechybělo ani mořské pobřeží plné ryb a nejrozlehlejší ruiny starověkého mayského města Tical, kde stále probíhají archeologické práce a je pořád co objevovat.

Mgr. Zuzana Valášková

Tomáš Štěpán - Guatemala a Kolumbie. Útěk za svobodó 31. 3. 2023

Jarní tvoření 28. 3. 2023

I přesto, že venku počasí na jaro příliš nevypadalo, vytvořili jsme si aspoň trochu jara v knihovně. Jarní tvoření pro děti odstartovalo v 16.30 hodin a knihovna byla obsazená do posledního místa. Na programu byly opět dva výrobky, a to i s ohledem na blížící se Velikonoce. Prvním z nich byla velikonoční dekorace ve skleničce. K ozdobám jsme si natiskli ještě i obrázky velikonočními razítky, které si děti vykreslily a vystřihly. Pak už skleničku dozdobily dekorační trávou, vajíčky, kuřátky, králíčky a nahoru připevnily stužku a poutko, takže vznikl takový velikonoční košíček. Druhým výrobkem byl motýlek z kolíčku. Dětem stačilo nakreslit obličej, připevnit křídla z krepového papíru a tykadla z dekoračního drátku a motýl byl na světě. 

Mgr. Zuzana Valášková

Jarní tvoření 28. 3. 2023

Saša Ryvolová – Viva Cuba! 17. 2. 2023

V pátek 17. 2. jsme se s cestovatelkou a publicistkou Sašou Ryvolovou vypravili do země Che Guevary i Ernesta Hemingwaye - na Kubu. Nabídla nám autentický pohled na současnost roku 2021 a naši výpravu po jedné z posledních bašt socialismu jsme zahájili v Havaně. Prohlédnout jsme si mohli okázalá koloniální sídla i chátrající paláce, typické hospůdky a nahlédli jsme i do Muzea revoluce. Naše další cesty směřovaly hlavně do přírody. Viděli jsme tabákové plantáže, bělostné pláže, krokodýlí zoopark a absolvovali jsme i výlet do národního parku Ciénaga de Zapata nebo za koupáním s delfíny. Navštívili jsme město Trinidad, pevnost Castillo de Jagua a také přímořské letovisko Santa Lucia, kde pro turisty nabízejí potápění a krmení žraloků. Naše cesta dále směřovala do města Santiago de Cuba a na hřbitov Santa Ifigenia, kde je pohřbeno mnoho známých osobností. Než jsme se zase vrátili do Havany, navštívili jsme ještě obří monolit Gran piedra a na závěr jsme měli možnost nahlédnout do domu Ernesta Hemingwaye.

Mgr. Zuzana Valášková

Saša Ryvolová - Viva Cuba! 17. 2. 2023

Návštěva dětí z 2. A a 2. B 14. 2. 2023

Návštěva dětí z místní MŠ, třída Berušky 7. 2. 2023

Alena a Jirka Márovi – Kambodža, Laos a Thajsko 3. 2. 2023

Svoje putování po Indočíně nám v pátek 3. 2. přišli představit cestovatelé Alena a Jirka Márovi a bylo zase plno. V pestré projekci nám ukázali nádherné barevné chrámy, exotickou přírodu i život obyčejných lidí. Při líčení historek z cest jsme se jako vždy poučili i skvěle pobavili. Naše putování jsme odstartovali v Kambodži. Prohlédli jsme si chrámový komplex Angkor Wat, projeli se na slonovi, podnikli túru džunglí a seznámili se s životem v plovoucích vesnicích. Mohli jsme vidět také Národní muzeum, Královský palác a dozvěděli jsme se, že kambodžský král u nás studoval a dodnes mluví plynule česky. Další navštívenou zemí byl vnitrozemský Laos. Podívali jsme se do hlavního města, kde je mnoho chrámů a soch Buddhů. Navštívili jsme krasové jeskyně, solnou farmu a také významné archeologické místo Planinu džbánů. Projížděli jsme chudými vesničkami a dojeli až k tyrkysovým vodopádům Kuang Si. Poslední zemí bylo Thajsko, kde jsme se seznámili s thajskou masáží i thajským boxem. Poznali jsme život tzv. dlouhokrkých žen a navštívili sloní stanici. Viděli jsme starobylé chrámy, most přes řeku Kwai a také Bangkok se svými památkami. Cestování po Indočíně jsme zakončili na úchvatných mořských plážích.

Mgr. Zuzana Valášková

Alena a Jirka Márovi - Kambodža, Laos a Thajsko 3. 2. 2023

Pexesiáda 1. 2. 2023

Ve středu odpoledne se nejmladší děti ze školní družiny utkaly v pexesu. Všichni byli moc šikovní a po napínavých soubojích se na stupních vítězů umístili tři hráči. První místo obsadil Vojta Tesař, druhé místo Filip Nedělník a třetí skončila Klárka Mrákavová. Děti si z knihovny odnesly diplom a dárečky. 

Mgr. Zuzana Valášková

Pexesiáda 1. 2. 2023

Návštěva dětí z MŠ, třída Květinky 31. 1. 2023

Milan Zacha Kučera – Největší tajemství třetí říše 27. 1. 2023

Páteční podvečer patřil záhadám a tajemstvím Třetí říše. Spisovatele a dokumentaristu Milana Zachu Kučeru přivítala plná knihovna posluchačů. Přednáška zúročila jeho bohaté terénní zkušenosti a téma jsme otevřeli supertajným nacistickým projektem „Anlage Riese“. Jedná se o obrovské podzemní objekty neznámého určení, které se nachází v lesích nedaleko českých hranic v Sovích horách. Jednalo se o Hitlerův hlavní stan, kryty nebo o laboratoře a podzemní výzkumné komplexy? Povídali jsme si např. o podzemí továrního objektu Wlodarz, jehož velká část je v současnosti zatopena. Vydali jsme se také do podzemí zámku Ksiaž a prozkoumali obří betonový megalit tzv. mucholapku, která byla často označována jako místo možného testování zařízení tajných technologií. Závěrem jsme si podívali také o podzemním objektu v Rzeczce, který zahrnuje tři rovnoběžné štoly spojené příčnými chodbami a kde je rozhodně stále po čem pátrat.

Mgr. Zuzana Valášková

Milan Zacha Kučera - Největší tajemství Třetí říše 27. 1. 2023

Vánoční tvoření 13. 12. 2022

V úterý 13. 12. jsme se v knihovně sešli s dětmi a jejich rodiči při vánočním tvoření. Tentokrát jsme si vyrobili „zasněžené“ svícínky a také vánoční přáníčka. Na svícínek nám postačily zavařovací skleničky, akrylové barvy, provázky či stužky a vánoční ozdůbky. Kdo chtěl, mohl si rovnou v knihovně svícínek vyzkoušet a zapálit si v něm svíčku. Na přáníčka měly děti k dispozici speciální razítka s tematikou českých Vánoc a barevné papíry. S pomocí pastelek pak vytvořily kouzelná originální přání. Někteří se dokonce pustili i do 3D provedení.

Mgr. Zuzana Valášková

Vánoční tvoření 13. 12. 2022

Josef Marcián - 100 let pomníku padlým v Kostelci na Hané 25. 11. 2022

Při příležitosti sta let, kdy byl v Kostelci slavnostně odhalen památník padlým v první světové válce, se v knihovně uskutečnila beseda pana Josefa Marciána. K odhalení pomníku došlo v neděli 10. září 1922, ačkoliv termín dokončení byl plánovaný o něco později, a to na jaře 1923. Zhotovením byl pověřen akademický sochař Julius Pelikán z Olomouce. Pomník znázorňuje francouzského legionáře klečícího na podstavci. Po obou stranách jsou pak na mramorových deskách vyryta jména padlých a nezvěstných vojáků. Na besedě jsme si povídali o mobilizaci v červenci 1914 a o odvodech na frontu. Také jsme si přiblížili osudy odvedených kosteleckých mužů a řekli si, kde a jak v archivech jednotlivé údaje vyhledávat. Vzhledem k tomu, že mezi návštěvníky besedy byli také potomci zmiňovaných mužů, nebyla o zajímavé povídání a vzpomínání nouze. 

Mgr. Zuzana Valášková

Josef Marcián - 100 let pomníku padlým v Kostelci na Hané 25. 11. 2022

Tomáš Štěpán - Hledání té pravé Afrike 11. 11. 2022

Plná knihovna přivítala v pátek 11. listopadu mladého cestovatele Tomáše Štěpána alias Poliho. Od malička snil o cestě na černý kontinent a o tom, že na vlastní oči spatří krále zvířat ve volné přírodě. Společně s ním jsme se tak vydali hledat tu tzv. pravou Afriku. Na cestách, které začaly příletem do JAR, strávil dva měsíce a podíval se také do Botswany a Svazijska. V JAR jsme např. navštívili Krugerův národní park a mohli obdivovat stáda slonů, žirafy, pakoně, zebry či buvoly. Vydali jsme se také na túru po divokých Dračích horách, kde jsme kromě nádherných výhledů mohli vidět i pašeráky drog. Navštívili jsme hlavní město pštrosů Oudtshoorn, Kapské město a také mořské pobřeží plné žraloků. Ve Svazijsku, kde žijí etnické menšiny a udržují se dávné tradice, jsme viděli tanec Zulu a podívali jsme se také do místní školy a do národního parku Hlane, kde žije hlavně mnoho nosorožců. V Botswaně jsme konečně po několika dnech strávených divokou jízdou v offroadu spatřili krále zvířat ve svém přirozeném prostředí a naše cesta byla pomalu u cíle. 

Mgr. Zuzana Valášková

Tomáš Štěpán - Hledání té pravé Afrike 11. 11. 2022

Markéta Harasinová - Kočkohrátky s kočičkou Ťapičkou 3. 11. 2022

Ve čtvrtek 3. listopadu přijela za nejmladšími dětmi ze školní družiny česká spisovatelka, scénáristka a herečka Markéta Harasimová. Na děti čekalo divadelní podání příběhů kočičky Ťapičky, které již někteří znali z knížky. Na vlastní oči tak mohli vidět bílé kotě Ťapičku, kočičku Píšu, její sestru Týnku i kočičího kamaráda Balonka. Děti se do děje aktivně zapojovaly a mohly si také prohlédnout veselé kočičí obrázky a fotografie. Paní Harasimová jim také představila knižní pokračování příběhů s názvem Koťátka kočičky Ťapičky, které si děti mohly odnést i s věnováním. 

Mgr. Zuzana Valášková

Markéta Harasimová - Kočkohrátky s kočičkou Ťapičkou 3. 11. 2022

Petr Nazarov - Jižní Amerika 14. 10. 2022

V pátek 14. 10. jsme se s cestovatelem a fotografem Petrem Nazarovem vydali na úchvatnou cestu po Jižní Americe. K návštěvě tohoto kontinentu jej vedla jednak celoživotní touha vidět na vlastní oči Machu Picchu a jezero Titicaca a také návštěva paraguayské dívky Liz, kterou několik let na dálku finančně podporoval. Čtyřměsíční putování začalo v Argentině, v Buenos Aires. Poté jsme se přesunuli do Asuncionu. V Paraguayi jsme viděli typické koloniální stavby i nové, často nedostavěné, betonové budovy, ale hlavně ohromné vodopády Iguazu. Nechybělo ani setkání s adoptivní dcerou. Letecky jsme se pak přemístili do Bolívie, kde jsme absolvovali výlet přes největší solné pánve nebo si mohli prohlédnout tzv. hřbitov vlaků. V Peru nás čekalo jezero Titicaca, plovoucí rákosové ostrovy a konečně Machu Picchu. Během cest jsme na fotografiích a videích mohli vidět i běžný život místních obyvatel, místní gastronomii a zvyklosti. Povídali jsme si také o výškové nemoci, která v těchto končinách, položených vysoko v horách, často turisty postihuje. Návštěvníci besedy si mohli na závěr koupit cestopisné a fotografické knihy Petra Nazarova, pohlednice a nově i audioknihy.

Mgr. Zuzana Valášková

Petr Nazarov - Jižní Amerika 14. 10. 2022

Podzimní tvoření 11. 10. 2022

V úterý 11. 10. se po knihovně rozlétli netopýři a papíroví draci. Na programu totiž bylo podzimní tvoření. Na úvod jsme si řekli něco o podzimu a ukázali si, jak při výrobě draka postupovat. Naším cílem nebylo vytvořit jen dekoraci, ale opravdového draka, který bude venku také létat. Rodiče pomohli s výrobou kostry draka a děti mu nakreslily obličej a vyhrály si s ozdobami. Připravený byl ještě jeden výrobek, a to halloweenští papíroví netopýři, které už děti zvládly vyrobit samy. Moc všem děkuji za rekordní účast a budu se těšit na příště :-)

Mgr. Zuzana Valášková

Podzimní tvoření 11. 10. 2022

Arnošt Vašíček - Planeta záhad 7. 10. 2022

Páteční podvečer patřil v knihovně záhadám a tajemnu. O nevysvětlitelných jevech u nás i ve světě nám přišel popovídat český spisovatel a scénárista pan Arnošt Vašíček. Začali jsme na planetě Mars, kde se na povrchu objevují různé neobjasnitelné objekty, jako jsou tváře, pyramidové útvary či linie podobné těm na planině Nazca. Vozítko také vyfotografovalo něco jako lidskou postavu, lebku i opracovaný vchod do podzemí. Z Marsu jsme přešli do starověkého Egypta a dalších civilizací, kde se již před několika tisíci lety objevily nezávisle na sobě obrazce všemožných létajících plavidel. Povídali jsme si také o záhadných nálezech lebek a koster v Jižní Americe a neméně zajímavé bylo povídání o Atlantidě a létajících objektech zachycených na obloze v České republice. Na závěr pan Vašíček nastínil vyšetřování kriminálních případů s prvky nadpřirozena vedených pod názvem Operace sfinga. Návštěvníci přednášky měli možnost zakoupit si knihu Planeta záhad, která je nejnovějším doplněným vydáním stejnojmenné knižní a televizní série, a samozřejmě i mnohé starší knihy. 

Mgr. Zuzana Valášková

Arnošt Vašíček - Planeta záhad 7. 10. 2022

Návštěva nejmladších dětí ze školní družiny 13. 9. 2022

František Trávníček - Heffronem domů 9. 9. 2022

- Heffron, americká dopravní loď, která převážela poslední legionáře z Vladivostoku domů, a také název rumu z prostějovské palírny, který vznikl právě k uctění jejich památky. - 

V pátek 9. září se v knihovně uskutečnila beseda Heffronem domů. O osudech československých legionářů přijel vyprávět pan František Trávníček ze Spolku vojenské historie Valtice. Součástí besedy byla také ochutnávka rumů Heffron, kterými jsme na úvod našim legionářům připili. Povídali jsme si o transportech z Vladivostoku, trasách, o způsobu naloďování a počtech převážených. Dozvěděli jsme se, že poslední transport vyjel až v roce 1920. Přednost měli ranění, nemocní a tzv. přestárlí. Na fotografiích jsme mohli vidět, jak lodě vypadaly, jak se na nich běžně žilo, vařilo, sportovalo. Protože cesta trvala i pár měsíců, probíhaly na lodích také pohřby či křtiny. S legionáři cestovala i zvířata, jako byli medvědi, papoušci nebo opice. Pan Josef Marcián pro posluchače připravil informace o legionářích kosteleckých. Do legií vstoupilo celkem 25 rodáků a dalších 10 se sice narodilo mimo město, ale jako místo pobytu je uváděn Kostelec na Hané. Domů se nevrátil jen dr. Karel Všetička, který padl v září 1918, a jeho jméno je uvedeno na pomníku padlým.

Mgr. Zuzana Valášková

František Trávníček - Heffronem domů 9. 9. 2022

Pexesidáda 25. 5. 2022

Ve středu 25. května si to nejmladší děti ze školní družiny rozdaly v pexesu. Všichni byli moc šikovní a snažili se, ale na stupních vítězů mohli stanout jen tři hráči. Třetí místo obsadil Vašek Večeřa, druhé místo Tomáš Hámor a absolutní vítězkou naší pexesiády se stala Terezka Kocourková.

Mgr. Zuzana Valášková

Pexesiáda 25. 5. 2022

Adolf Dudek - Pohádkové kreslení 19. 5. 2022

Ve čtvrtek čekalo na děti ze školní družiny odpoledne plné smíchu. Svůj svět obrázků a zábavy jim přivezl český ilustrátor Adolf Dudek a společně jsme se vydali do pohádek. V interaktivní show Pohádkové kreslení nám v netradičním pojetí představil pohádky O řepě, O Šípkové Růžence, O perníkové chaloupce a O Koblížkovi. Na kreslicí tabuli ožívaly obrázky z knížek, které děti i paní vychovatelky aktivně doplňovaly, a stávaly se tak součástí celé show. Na závěr si děti mohly vyzvednout kartičku s autogramem a obrázkem na památku. 

Mgr. Zuzana Valášková

Adolf Dudek - Pohádkové kreslení 19. 5. 2022

Zuzana Švédová - Štědrý bylinářův rok aneb bylinky v domácí lékárně a v kuchyni 6. 5. 2022

Jak sbírat a sušit bylinky či ovoce, k čemu slouží aplikace PlantNet, jak si udělat zdravou přesnídávku, raw marmeládu, sirup, zavařeninu a co dobrého do ní ještě přidat? Toto všechno a ještě mnohem více se měli možnost dozvědět všichni, kdo dorazili v pátek 6. května do knihovny. Na programu byla beseda s nutriční terapeutkou, bylinářkou a historičkou v jedné osobě Zuzkou Švédovou. Beseda Štědrý bylinářův rok vznikla ke stejnojmenné knize, která vyšla vloni na podzim a sklidila mezi čtenáři ohromný úspěch. Řekli jsme si, kdy nejlépe sklízet různé druhy bylin a co vše je možné z nich vyrobit. Se Zuzkou Švédovou jsme se mimo jiné naučili dělat bylinkové pesto na všechny možné způsoby, nechyběly ani konkrétní recepty a návody na tinktury, masti, oleje či pleťové vody. Na závěr byl prostor na dotazy a účastníci besedy si mohli zakoupit nejenom knížky, ale i masti, sirupy nebo třeba pampeliškový med.

Mgr. Zuzana Valášková

Zuzana Švédová - Štědrý bylinářův rok aneb bylinky v domácí lékárně a v kuchyni 6. 5. 2022

Noc s Andersenem 8. 4. 2022

V noci z pátku na sobotu v knihovně proběhla Noc s Andersenem. Po dvou ročnících, které se kvůli kovidovým restrikcím nemohly realizovat, přespalo letos mezi knížkami 22 dětí z první až šesté třídy. Jako téma našeho nocování jsme ponechali to neuskutečněné z roku 2020 – Harry Potter. V pět hodin se do knihovny slétli všichni kouzelníci a čarodějky a program mohl začít. Na děti nejprve čekalo povídání o J. K. Rowlingové a jejích knihách, které si mohly prohlédnout. Pak jsme přešli k filmům a děti si losovaly lístečky s všemožnými zajímavosti o Harry Potterovi a všem okolo. Poté následoval kvíz, a protože se všichni snažili a chybiček bylo minimálně, zasloužili si první odměnu, a to tematické placky (odznaky), vyrobené speciálně k této příležitosti. Na děti pak čekala slíbená venkovní stezka s úkoly a pizza na závěr, ale déšť nám plány překazil, tak jsme si museli vystačit s potemnělou školní chodbou, kterou jsme pak využili ještě jednou jako stezku odvahy. Po pizze nocležníci dostali odměny s tematickými dárečky a pak už následoval odpočinek při sledování filmu Harry Potter a kámen mudrců. Ráno si děti po snídani vyrobily ještě medaile na památku a naše letošní nocování bylo u konce. 

Zuzana Valášková, Markéta Jehlářová

Noc s Andersenem 8. 4. 2022

Návštěva dětí z místní MŠ, třída Květinky 5. 4. 2022

V úterý 5. dubna dorazily do knihovny děti z místní mateřské školy z třídy Květinky. Nejprve jsme si povídali o knihovně a o čtení. Pak jsme se pustili do poznávání klasických českých pohádek podle obrázků. Děti byly moc šikovné a všechny pohádky poznaly. Jednu z pohádek -  O veliké řepě - jsme si přečetli a děti měly za úkol domalovat všechny postavy, o kterých v pohádce slyšely a které tahaly řepu. Na závěr si mohly prohlédnout knížky a časopisy, vymalovat si obrázek nebo si pohrát v dětském koutku.

Mgr. Zuzana Valášková

Návštěva dětí z místní MŠ, třída Květinky 5. 4. 2022

Tomáš Štěpán - Severní Vietnam, Kambodža a Laos 1. 4. 2022

V pátek 1. dubna jsme se s Tomášem Štěpánem, mladým cestovatelem a dobrodruhem, vydali do zemí jihovýchodní Asie. Na programu byl Vietnam, Kambodža a Laos. Cesta, kterou podnikl před třemi roky, začínala ve Vietnamu. Fotografie a videa nám umožnily nahlédnout do rodin a běžného života Vietnamců. Mohli jsme vidět jejich zvyklosti i místní speciality, ke kterým patří např. smažené kuřecí hlavy nebo hadí hostina. Podívali jsme se i na to, jak to chodí ve venkovské škole, kde děti nikdy neviděly bělocha. Povídali jsme si také o běžném životě na vesnici bez elektřiny, bez signálu v dřevěných domcích na kůlech. Po venkově následovala cesta do Hanoje a typická architektura z dob francouzské kolonizace, živá atmosféra a plno všemožných jídel a chutí. Severní Vietnam dál Tomáš Štěpán projel na skútru, navštívil mnoho zapadlých vesniček, různé farmy, lázně, míjel terasovitá políčka s rýží a přespával hlavně u místních obyvatel. V další zemi, Kambodži, jsme si jako první prohlédli záhadné starobylé chrámy Angkor Wat, připomněli si hrůzovládu Rudých Khmerů a také si užili krásu místních pláží a opuštěných ostrůvků. V Laosu Tomáš Štěpán strávil 14 dní. Viděli jsme pralesy, nepropustné hory a také se vydali na sloní farmu, kde bylo možné slony nakrmit, vykoupat se s nimi nebo se na nich projet. Nechybělo ani typické místní jídlo – krysí maso s rýží. 

Mgr. Zuzana Valášková

Tomáš Štěpán - Severní Vietnam, Kambodža a Laos 1. 4. 2022

Jarní tvoření 29. 3. 2022

V úterý 29. 3. jsme se v knihovně sešli s dětmi a jejich rodiči při jarním tvoření. Na úvod jsme si popovídali a vyzkoušeli jarní hádanky. Pak už jsme se pustili do vyrábění. Tentokrát jsme pracovali s mozaikou, kterou jsme zdobili hliněné květináče. Zapojovali se děti i rodiče a krásně jsme si procvičili prsty. Za malou chvíli začaly vznikat opravdu vydařené květináčky hrající všemi barvami. A protože jsou již za dveřmi Velikonoce, děti si mohly vyrobit velikonoční přáníčko. K tomu měly k dispozici pastelky, fixy, barevné kolíčky a hlavně jarní a velikonoční kreativní razítka, se kterými si opravdu vyhrály. 

Mgr. Zuzana Valášková

Jarní tvoření 29. 3. 2022

Danka Šárková - Alenka a Krakonoš 14. 2. 2022

V pondělí 14. 2. přijela do knihovny za nejmladšími dětmi z kostelecké základní školy česká spisovatelka Danka Šárková. Z Krkonoš s sebou přivezla kouzelné povídání o Alence, Krakonošovi a zvířátkách. Nechybělo ani vyprávění o životě v našich nejvyšších horách. Danka Šárková dětem přiblížila práci spisovatelky a představila svoje knížky a jejich hlavní hrdiny. Holčičku Alenku, čivavu Sisinku, kočky Dášu a Mášu, bernardýna Karla a také samozřejmě vládce hor Krakonoše, který vždy všem pomůže a poradí. Děti měly možnost se na chvíli v tyto hlavní postavy proměnit a zahrát si divadlo. Na závěr si mohly knížky od Danky Šárkové zakoupit i s osobním věnováním.

Mgr. Zuzana Valášková

Danka Šárková - Alenka a Krakonoš 14. 2. 2022

Alena a Jirka Márovi - Guatemala a Mexiko 4. 2. 2022

V pátek 4. února jsme se s manželi Márovými vypravili do teplých krajin. Před námi byla cesta do Střední Ameriky, do států Guatemala a Mexiko. První beseda letošního roku nás nejprve zavedla do hlavního města Guatemaly. Na fotografiích a videích doplněných humorným i dramatickým komentářem jsme si mohli prohlédnout typické barevné autobusy, tradiční koloniální architekturu, ulice plné pouličních prodejců a tržnic, místní stadion nebo také reliéfní mapu Guatemaly z roku 1905. Navštívili jsme také kalderové jezero Atitlán, město Antigua u aktivní sopky Fuego či Hadí jeskyni. V džungli nás kromě vzácných stromů a zvířat čekaly vykopávky dříve největšího a nejvýznamnějšího mayského města Tikal. Hranici do Mexika manželé Márovi přešli pěšky a dále se pohybovali pronajatým autem. Jako první jsme zavítali do mayské archeologické lokality Palenque, kde stále probíhají archeologické práce. O kousek dál pak k vodopádu Misol-Ha a světoznámým kaskádám Aqua Azul. V kaňonu Sumidero nás přivítali volavky, opice i krokodýli. Navštívili jsme také město Merida, založené Španěli na troskách starého mayského sídla, Kukulkánovu pyramidu a nechyběla ani zastávka u moře a potápění s mořskými želvami. Manželé Márovi nám na závěr představili svoji novou fotografickou knihu S Jirkou po Evropě, která mapuje jejich cestovatelské zážitky z 16 evropských zemí. Jeden výtisk je k dispozici i v naší knihovně.

Mgr. Zuzana Valášková

Alena a Jirka Márovi - Guatemala a Mexiko 4. 2. 2022

Milan Zacha Kučera - Alžběta Báthoryová a čachtické podzemí 12. 11. 2021

V pátek 12. listopadu navštívil naši knihovnu spisovatel a kreativní ředitel Československé filmové společnosti Milan Zacha Kučera. Tentokrát byla na programu beseda o Alžbětě Báthoryové a podzemním labyrintu čachtického podzemí. Kdo by neznal proslulý Čachtický hrad a jeho majitelku, uherskou šlechtičnu přezdívanou Čachtická paní. Měla velký majetek, vysoké IQ, avšak dle diagnózy současných psychologů také dvě nebezpečné deviace – kanibalismus a impulsivní sadismus. V jejím okolí mizely mladé dívky a jak dosvědčují dobové dokumenty a korespondence, řádění Alžběty Báthoryové bylo veřejným tajemstvím. Teprve v roce 1611 byla odsouzena na doživotí. Po čtyřech letech zemřela a pohřbena je neznámo kde. Ve druhé části besedy jsme prostřednictvím fotografií navštívili rozsáhlé čachtické podzemí, kam si Alžběta Báthoryová vodila své oběti. V dřívějších dobách sloužilo např. také k uskladnění vína či potravin a dodnes láká lovce duchů a vyznavače nadpřirozena. 

Mgr. Zuzana Valášková

Milan Zacha Kučera - Alžběta Báthoryová a čachtické podzemí 12. 11. 2021

Saša Ryvolová - Sólo pro Papuu 22. 10. 2021

V pátek 22. 10. přijala pozvání naší knihovny cestovatelka, trampka, nezávislá spisovatelka a publicistka Saša Ryvolová, aby se s námi podělila o zážitky ze svých cest do Západní Papuy. Beseda Sólo pro Papuu nás nejprve zavedla do roku 2001, kdy Saša Ryvolová tuto zemi navštívila poprvé. Mohli jsme vidět místní exotickou faunu i flóru. V korunách vysokých stromů sídlící rajky, které patří k endemickým druhům a jsou vysoce ceněny pro svá ocasní pera. Nechyběly ani fascinující záběry bohatého podmořského světa. Navštívili jsme údolí Baliem, kde začala naše cesta za potomky lidojedů. V tomto málo prostupném kraji se civilizace šíří jen pomalu a jediným majetkem místních bývá často jen sekyra a prase. Typickým oděvem mužů je vysušený plod lahvovníku, tzv. koteka, ženy si zase vystačí se sukní z ratanu nebo kůry. Další část besedy nás přenesla do roku 2014. Tentokrát jsme se brodili džunglí a navštívili korowayské osady postavené v korunách stromů. Na závěr jsme mohli vidět velký asmatský kulturní festival ve městě Agats, kde místní předvádí svoji kulturu, výtvarné i taneční umění. 

Mgr. Zuzana Valášková

Saša Ryvolová - Sólo pro Papuu 22. 10. 2021

Podzimně-halloweenské tvoření 20. 10. 2021

Středeční odpoledne v knihovně patřilo dětem. Na programu bylo podzimně-halloweenské tvoření a jak už název napovídá, vytvořili jsme si hned dva výrobky. Tím podzimním byla beruška z hliněného květináče, která vedle draků, ježků nebo dýní také svým způsobem k podzimu patří. Podobně jako třeba lesní zvířata i ona se chystá na zimu a v této době již vyhledává nějaký úkryt, a to často v našich domovech. I v knihovně máme jeden takový hlouček berušek nastěhovaný. Druhým výrobkem bylo halloweenské strašidlo z příze. Každý si mohl tvořit podle vlastní fantazie ať už sám nebo za pomoci dospělých. Výsledkem byly půvabné výrobky a šťastná očka dětí.

Mgr. Zuzana Valášková

Podzimně-halloweenské tvoření 20. 10. 2021

Petr Nazarov - Severní Indie 15. 10. 2021

V pátek 15. 10. se v knihovně konala beseda s cestovatelem, fotografem a autorem několika cestopisných knih Petrem Nazarovem. Naše putování Severní Indií začalo ve Starém Dillí, kde jsme mohli pozorovat nesmírnou rozmanitost a kontrasty této asijské země. Na jedné straně nepořádek, hluk, krávy a jiná zvířata volně na ulicích, na straně druhé nádherné rozmanité barvy a vůně. Díky fotkám i poutavým videím jsme nahlédli do mentality a běžného života Indů. Hromadnou dopravou jsme se dostali do města Dharamsala, místa současné tibetské exilové vlády, a viděli sídlo Dalajlámy. Navštívili jsme také město Rišikéš na úpatí Himaláje, které se v 60. letech minulého století proslavilo pobytem kapely Beatles a je považováno za hlavní město jógy. Poté nás čekalo mystické Váránasí, jedno z nejstarších trvale osídlených míst světa. Leží na břehu Gangy a je posvátným hinduistickým městem, kde na kamenných schodištích – ghátách – Indové takřka z celé země provozují rituální očistu v řece a kremační obřady. Na závěr jsme mohli vidět hinduistickou pouť Kumbhaméla v Iláhábádu, pořádanou zde jednou za dvanáct let, spojenou s rituální očistou v Ganze, které se účastnilo na několik milionu věřících. Návštěvníci besedy měli možnost zakoupit si přímo od Petra Nazarova jeho knihy i zbrusu novou audioknihu Aloha Molokai o jeho ročním pobytu na Havajských ostrovech. 

Mgr. Zuzana Valášková

Petr Nazarov - Severní Indie 15. 10. 2021

Arnošt Vašíček - Záhady na dosah ruky 17. 9. 2021

Páteční podvečer v knihovně patřil všem příznivcům záhad a tajemna. Na programu byla totiž tajemství naší historie a beseda s oblíbeným českým spisovatelem, scénáristou a záhadologem Arnoštem Vašíčkem. Vrátili jsme se také k předchozí autorově knize Tajemné fenomény, ke které byla loňská beseda z důvodu vládních restrikcí zrušena. Jako první jsme si připomněli legendu o Golemovi. Byl nebo nebyl? Existuje možnost, že šlo o mechanickou figurínu, bytost z "jiného světa" nebo i psychicky nemocného člověka projevujícího se prkennou strojovou chůzí? Přes upíry a děsivé noční paralýzy jsme se dostali k pozorování tajemných létajících objektů, které se často objevují i u nás a v drtivé většině případů zůstávají nevysvětleny. Neméně zajímavé bylo také vyprávění o posledním inckém princi či nevysvětlitelných pádech z oblohy ať už v podobě hejna ptáků, deště žab nebo třeba kusů syrového masa. Tyto a mnohé další záhady naší historie najdete v nejnovější knize Arnošta Vašíčka Záhady na dosah ruky, která je dostupná i v naší knihovně a kterou si účastníci besedy mohli na místě zakoupit spolu s dalšími autorovými staršími tituly.

Mgr. Zuzana Valášková

Arnošt Vašíček - Záhady na dosah ruky 17. 9. 2021

Tomáš Štěpán - Kanada: Můj druhý domov 3. 9. 2021

V pátek v podvečer se v knihovně konala první beseda letošního roku. S mladým cestovatelem Tomášem Štěpánem jsme se vypravili do Kanady a kdo přišel, určitě nelitoval. Nezaměnitelné, vtipné vyprávění nám umožnilo poznat tento stát očima mladého dobrodruha, který do Kanady sice přiletěl v rámci víza Working holiday, ale kromě práce se rozhodl také procestovat tuto úchvatnou zemi. Díky fotkám a videím jsme se podívali do Calgary, do provincie Britská Kolumbie plné přírodních krás či do Skalistých hor, které nám poskytly nádherné výhledy. Dozvěděli jsme se také o místní gastronomii, hospodách, dopravě, hokeji, lyžování a poznali běžný život Kanaďanů v rámci všech ročních období. Nechybělo ani setkání s volně žijícími čipmanky, svišti, horskými kozami, dokonce i se samotným medvědem. Nejdůležitější poučka pro všechny cestovatele volnou kanadskou přírodou tak zní – vždycky u sebe noste pepřový sprej!

Mgr. Zuzana Valášková

Tomáš Štěpán - Kanada: Můj druhý domov 3. 9. 2021

Alena a Jirka Márovi - Panama a Kostarika 25. 9. 2020

V pátek 25. 9. jsme se společně s manželi Márovými vypravili do Střední Ameriky. Na programu byly hned dvě země, a to Panama a Kostarika. Nejprve jsme se vydali do Panamy, kde manžele Márovy ještě v lednu přivítala vánoční výzdoba. Jako první nás čekala zastávka u známého Panamského průplavu a dále jsme pak poznávali místní přírodu i města. Navštívili jsme i domorodou vesnici indiánů a s místním průvodcem také obávanou chudinskou čtvrť, do které se jen tak někdo nevydá. Dozvěděli jsme se také, jak fungují kohoutí farmy a kohoutí zápasy. Nezapomenutelný pohled nám nabídlo souostroví San Blas čítající přibližně 365 ostrůvků. I druhá země, Kostarika, nám nabídla spoustu zážitků, které s námi manželé Márovi sdíleli prostřednictvím fotek a videí. Mohli jsme si prohlédnout budovu národního divadla, typické kostely, tržnice, četné obchody se suvenýry. Viděli jsme ananasové či banánové plantáže, krásné pláže a projížděli jsme i několika národními parky s mnoha endemickými zvířaty a rostlinami. Neméně zajímavá byla návštěva čokoládové farmy, kde bylo možné vyrobit si z kakaových bobů vlastní čokoládu, i noční návštěva pralesa.

Mgr. Zuzana Valášková

Alena a Jirka Márovi - Panama a Kostarika 25. 9. 2020

Návštěva dětí z místní MŠ - Květinky 22. 9. 2020

Zuzana Švédová - Zdravou stravou proti únavě 11. 9. 2020

Stůl plný zdravých dobrot čekal v pátek 11. 9. na všechny, kteří se vypravili do naší knihovny. Na programu byla beseda s nutriční terapeutkou a autorkou knihy Zdravou stravou proti únavě Zuzkou Švédovou, která za námi přijela z nedalekého Bedihoště. Povídali jsme si o zdravých potravinách, jež umí zasytit a dodat organizmu potřebnou energii. Nahlédli jsme do jídelníčku našich předků, úžasného zdroje inspirace, a podívali jsme se i do světa bylinek, koření či kávy. Besedu doplňovaly tipy na jednoduché zdravé recepty a po celou dobu bylo možné některé pokrmy a nápoje zkoušet a ochutnávat. Zuzka Švédová pro nás připravila výbornou pohankovou bábovku s ořechy, kterou jsme mohli doplnit domácími švestkovými povidly, pohankový kváskový chléb, cuketovou pomazánku a také chia pudink s ovocem lahodící oku i chuťovým pohárkům. K pití jsme mohli ochutnat výborné bylinné čaje. Na závěr jsme měli prostor na dotazy a zájemci měli možnost zakoupit si knížku i s věnováním. 

Mgr. Zuzana Valášková

Zuzana Švédová - Zdravou stravou proti únavě 11. 9. 2020

Návštěva dětí z místní MŠ - Berušky 10. 3. 2020

Návštěva dětí ze 4. A místní ZŠ 3. 3. 2020

Zdeněk Vacek - Země půlnočního slunce 28. 2. 2020

V pátek 28. 2. navštívil naši knihovnu cestovatel, spisovatel, fotograf a dobrodruh Zdeněk Vacek, se kterým jsme se tentokrát vypravili do nejodlehlejších oblastí severní Evropy. Poslechli jsme si nezaměnitelné vyprávění, které spojovalo zážitky celkem z pěti cest k polárnímu kruhu. Ty Zdeněk Vacek podnikl mezi lety 1991 - 2009 a většinu z nich kompletně absolvoval autostopem, některé dokonce jen s batohem, spacákem a minimálním obnosem peněz. Na fotografiích a videích jsme mohli vidět krásné přírodní scenérie, původní obydlí místních obyvatel s typickou travnatou střechou, volně žijící stáda sobů i nádherné norské fjordy připomínající na první pohled obrovská jezera. Poslechli jsme si také vyprávění o bílých nocích a o stanování v tajze obnášející mimo jiné neustálý boj s hejny komárů. Podívali jsme se i na Lofotské ostrovy, projeli neobydlenou oblastí Finnmark a dosáhli Severního mysu. Na závěr si mohli návštěvníci přednášky koupit od pana Vacka jeho cestopisné knížky, které jsou k dispozici také v naší knihovně.

Mgr. Zuzana Valášková

Zdeněk Vacek - Země půlnočního slunce 28. 2. 2020

Zimní tvoření s pohádkou 19. 2. 2020

Sněhuláci všude, kam se podíváš. Tak to ve středu v podvečer vypadalo v naší knihovně. Protože venku jsme se sněhu nedočkali, vyrobili jsme si je alespoň z květináčů. Tentokrát našemu tvoření předcházela pohádka o Hurvínkovi a o tom, co se Spejblem a Máničkou dělali v únoru, a řekli jsme si také něco o právě probíhajícím masopustním období. Pak už se děti pustily do sněhuláků a brzy vznikly i celé rodinky. Bylo to opět moc prima a těším se na příště.

Mgr. Zuzana Valášková.

Zimní tvoření s pohádkou 19. 2. 2020

Milan Zacha Kučera - Záhada Zlatého vlaku 31. 1. 2020

Páteční podvečer se v knihovně nesl ve znamení záhad. Na programu byl totiž případ Zlatého nacistického vlaku, o kterém nám přijel popovídat spisovatel a ředitel CS filmu Milan Zacha Kučera. Vlak, ukrývající největší nacistický poklad na území Evropy, se měl ztratit na konci druhé světové války, na jaře 1945. Spekulovalo se až o 300 tunách zlata a uměleckých kouscích nakradených nacisty na východě. Od 50. let 20. stol. se po vlaku pátralo již mnohokrát. V 70. letech jej dokonce hledala i polská tajná služba. Když se však po 15. srpnu 2015 rozkřikla zpráva, že nedaleko českých hranic ve Valbřichu nalezli dva badatelé zakopaný zlatý vlak z druhé světové války, nastal nevídaný boom a novinářské žně. Ačkoliv některé informace neseděly, armáda místo uzavřela a začalo se s průzkumem. Na přednášce jsme se dále dověděli, jak bádání po vlaku probíhalo, kde a jakým způsobem se kopalo, kolik to všechno stálo a jak na situaci reagovala média i politici. Kromě toho, že místo přilákalo ohromné množství turistů, tak se nenašlo vůbec nic, a není ani jisté, že takový vlak kdy existoval. Na závěr přednášky, doplněné fotografiemi a videi, byl prostor na dotazy. 

Mgr. Zuzana Valášková.

Milan Z. Kučera - Záhada Zlatého vlaku 31. 1. 2020

Tajuplný svět podivuhodných her Jiřího Šebesty 28. 1. 2020

Do podivuhodného světa tajuplných her Jiřího Šebesty mohly nejmladší děti z kostelecké základní školy vstoupit v úterý odpoledne v knihovně. Čekaly je tam originální stolní i jiné hry vytvořené ze dřeva, kovu, kamení či bavlny zcela odlišné od klasicky vyráběných her z papíru nebo plastu. Autor dětem trpělivě vysvětloval jejich pravidla a děti si je mohly všechny osahat, vyzkoušet a poznat jak fungují. Každá hra je osobitá a nezaměnitelná a všichni si tak přišli na své. Děti si prověřily své manuální dovednosti i analytické myšlení a odcházely s úsměvem na rtech. 

Mgr. Zuzana Valášková

Tajuplný svět podivuhodných her Jiřího Šebesty 28. 1. 2020

Saša Ryvolová - Zběsilá Čína 24. 1. 2020

V pátek 24. 1. navštívila naši knihovnu cestovatelka, trampka, příležitostná spisovatelka a publicistka Saša Ryvolová, se kterou jsme se vydali na dobrodružnou výpravu do Číny. Na úvod nám objasnila, co se skrývá za přívlastkem zběsilá, a jistili jsme, že projet hromadnou dopravou za jediný měsíc 10000 km, navštívit na 20 lokalit, a to s batohem na zádech a s totální jazykovou bariérou, může být opravdu dost divoké. První přednáška tohoto roku nás nejprve zavedla do Pekingu na náměstí Nebeského klidu a do Zakázaného města. Viděli jsme také Chrám nebes a Letní palác, oblíbené místo zábavy, výletů a pikniků. V ulicích hlavního města jsme mohli obdivovat rozmanitá bizarní vozítka a stánky s jídlem a nepřeberným množstvím zboží. Z Pekingu jsme se vydali na Velkou čínskou zeď, za terakotovou armádou do Xianu i do Soutěsky tygřího skoku. Po tisících schodech jsme vystoupali na kultovní horu Emei Shan a viděli jsme i nádherný národní park Wulong, kde se natáčel film Avatar. Nechyběla ani největší sedící socha Buddhy v Leshanu, která měří přes 70 m, či monumentální jeskynní sochy v Logmenu a Yungangu. Přednášku kromě nezaměnitelného humoru provázely fotografie a videa včetně záběrů z dronu. 

Mgr. Zuzana Valášková

 

 

Saša Ryvolová - Zběsilá Čína 24. 1. 2020

Vánoční tvoření s pohádkou 11. 12. 2019

Ve středu 11. 12. se v knihovně uskutečnilo letošní poslední tvoření s pohádkou, tentokrát vánoční. Knihovna byla opět plná dětí a jejích rodičů a udělali jsme si pěkný tvořivý podvečer. Nejprve jsme se podívali na vánoční pohádku o Máše a medvědovi a pak jsme se pustili do vyrábění. Na programu byl typický symbol českých Vánoc - vánoční stromeček, a to hned na několik způsobů. Od toho nejjednoduššího, který zvládly i ty nejmenší děti, až po složitější výrobky. Na ozdobení bylo k dispozici nepřeberné množství různých ozdob a dekorací a vznikly tak krásné a originální výtvory. Kdo chtěl, mohl si tradičně vyrobit ještě něco navíc. Tentokrát to byli sobi z papírových ruliček, kteří se dětem také moc povedli.

Mgr. Zuzana Valášková

Vánoční tvoření s pohádkou 11. 12. 2019

Danka Šárková - Krakonoš, Krkonoše a zvířátka

V pondělí 9.12. přijela za dětmi z kostelecké MŠ a ZŠ česká spisovatelka Danka Šárková. Představila jim nejenom svoji nejnovější obrázkovou knížku Alenka a Krakonoš, ale děti si také poslechly zajímavé povídaní o tom, jak se žije na horách nebo co má takový Krakonoš na starosti. Na chvíli měly také možnost proměnit se v postavy z knížky a zahrát si divadlo. Na závěr si mohly novou knížku od Danky Šárkové zakoupit i s osobním věnováním.

Mgr. Zuzana Valášková


Danka Šárková - Krakonoš, Krkonoše a zvířátka 9. 12. 2019

Arnošt Vašíček - České tajemno 22. 11. 2019

V pátek 22. 11. se v knihovně sešlo na pět desítek příznivců tajemna, aby se společně se spisovatelem, záhadologem a scénáristou Arnoštem Vašíčkem vydali po stopách tajemných jevů a záhad naší země. Jak uvádí sám Arnošt Vašíček ve své knize České tajemno, je Česko skutečně zemí záhadám zaslíbenou a mnohá tajemství, z nichž některá se dotýkají největších mystérií naší planety, máme na dosah ruky. Jako první jsme si představili nejzáhadnější knihu na světě tzv. Voynichův rukopis, který na konci 16. stol. koupil Rudolf II. a který je tak složitě zašifrovaný, že se jej dodnes nepodařilo rozluštit. Přes spojení českých tradic a legend s hinduismem jsme se poté dostali na hrad Zvíkov, kde se ukrývá bezpočet záhadných a dosud nevysvětlených jevů, a traduje se, že tamější tajemná věž Markomanka by mohla ukrývat dokonce Svatý grál. Dále nás beseda zavedla na Valašsko, kde již v první polovině minulého století lidé zachytili aktivitu ufo, a také do Frýdku Místku, kde by se mohl ukrývat hrob hunského vojevůdce Attily. Nechyběly ani tajemné svítící a létající objekty, které se objevovaly v okolí obce Miličín a které byly nakonec vědecky vysvětleny. Návštěvníci besedy měli na závěr prostor na dotazy a také si přímo od spisovatele mohli zakoupit jeho knihy s výraznou slevou. Nejnovější kniha České tajemno je v knihovně k vypůjčení.

Mgr. Zuzana Valášková

Arnošt Vašíček - České tajemno 22. 11. 2019

Petr Nazarov - Nový Zéland 1. 11. 2019

V pátek 1. 11. navštívil naši knihovnu cestovatel, spisovatel a vynikající fotograf Petr Nazarov a bylo zase plno. Tentokrát jsme měli před sebou cestu na Nový Zéland. Prostřednictvím fotek a videí doplněných původní maorskou hudbou jsme nejprve objevovali krásy Severního ostrova, kde Petr Nazarov strávil dva roky. K vidění byly nádherné přírodní scenérie. Zátoky, útesy, ostrůvky, sopečné krátery, jezírka, rozlehlé pláže, moře, ve kterém přebývají tuleni, delfíni i velryby. Navštívili jsme také osadu založenou Čechy, Cathedral Cove - nejfotografovanější místo na Novém Zélandu, Hobitín či nejznámější turistické letovisko Tauranga. Na fotografiích jsme mohli vidět i bezpočet majáků a vřídel, které původní maorské obyvatelstvo využívá k přípravě pokrmů i praní prádla. Také Jižní ostrov nám nabídl velké množství nezapomenutelných přírodních scenérií. Ledovce, fjordy, skalní útvary. Navštívili jsme i ostrov Stewart Island, který je mimo jiné domovem mnoha druhů živočichů, hlavně ptáků včetně populárního ptáka kiwi.

Mgr. Zuzana Valášková

Petr Nazarov - Nový Zéland 1. 11. 2019

Podzimní tvoření s pohádkou 16. 10. 2019

Ve středu odpoledne se v knihovně konalo první poprázdninové tvoření s pohádkou, tentokrát jak jinak než podzimní. S dětmi jsme si povídali o všem, co patří k tomuto ročnímu období, a nezapomněli jsme ani na zvířátka a jejich přípravy na zimu. Zaměřili jsme se hlavně na ježky, kteří již v této době vyhledávají úkryt pro zimní spánek, a rovnou jsme si o tom přečetli pohádku od Evy Bešťákové z knížky Dupálek - příhody malého ježečka. Pak už jsme se pustili do tvoření. Děti si mohly vyrobit stromeček s jablíčky z papírových ruliček a barevného papíru nebo o něco náročnějšího ježka ze šišek, kterého podle vlastní fantazie ozdobily podzimními dekoracemi. Výrobky se všem opět moc povedly a budu se těšit na příště.

Mgr. Zuzana Valášková

Podzimní tvoření s pohádkou 16. 10. 2019

Návštěva dětí z místní MŠ - Květinky 10. 10. 2019

Ve čtvrtek 10. 10. navštívily knihovnu děti a paní učitelky z místní mateřské školy z třídy Květinky. Nejprve jsme si povídali o knihovně a o knížkách, a protože jsme naše setkání chtěli pojmout trochu tematicky, přečetli jsme si podzimní pohádku O posledním jablíčku, která se dětem moc líbila. Potom si děti mohly vymalovat obrázek vztahující se k pohádce a pak už následovala oblíbená hra - hledání pohádkových dvojic. Děti si také mohly prohlédnout knížky a časopisy, poskládat puzzle nebo si třeba jen tak hrát v dětském koutku. Všichni jsme si to moc užili.

Mgr. Zuzana Valášková

Návštěva dětí z místní MŠ - Květinky 10. 10. 2019

Jarmila Mandžuková - Duševně fit až do stovky 3. 10. 2019

Ve čtvrtek 3. 10. přijala pozvání naší knihovny a místního klubu seniorů spisovatelka Jarmila Mandžuková, se kterou jsme si povídali o tom, jak zůstat duševně fit až do stovky. Dozvěděli jsme se, jak funguje mozek a co všechno zlepšuje a naopak zhoršuje naši pamět a mozkovou kapacitu. Prostřednictvím názorných praktických cviků jsme vyzkoušeli mozkový jogging i jednoduché paměťové techniky. Společně jsme také dali dohromady několik hlavních zásad, které je dobré dodržovat, aby mozek dlouho fungoval tak, jak má. Bylo to moc příjemné a zajímavé povídání.

Mgr. Zuzana Valášková

Milena Jelínková

Jarmila Mandžuková - Duševně fit až do stovky 3. 10. 2019

Alena a Jirka Márovi - Kanada + USA 27. 9. 2019

V pátek 27. 9. bylo v naší knihovně opět plno. Letos už podruhé za námi dorazili manželé Alena a Jirka Márovi, se kterými jsme se vydali na dobrodružnou výpravu do Kanady a Spojených států amerických. Expedice startovala v Montrealu a cestovatelé projeli napříč Kanadou z východu až na západní pobřeží. Po cestě jsme s Márovými poznali významná kanadská města, jejich architekturu i zajímavosti, jako je
Ottawa, Winnipeg, Calgary, Vancouver či Toronto. Byli jsme také svědky úžasných přírodních scenérií v místních národních parcích a poslechli si řadu veselých i dramatických historek. Mohli jsme vidět volně žijící losy, jeleny, psouny i medvědy.

Zpět do Montrealu vyrazili Márovi pro změnu přes USA a společně s nimi jsme navštívili další unikátní místa, jako je Mont Rushmore, Niagarské vodopády, Národní park Badlands, Chicago a také New York se svými mrakodrapy. Příště se s Márovými uvidíme v březnu 2020.

Mgr. Zuzana Valášková


Alena a Jirka Márovi - Kanada + USA 27. 9. 2019

Milan Zacha Kučera - Kam zmizela jantarová komnata? 20. 9. 2019

Páteční odpoledne patřilo v naší knihovně záhadám. Na programu byla přednáška spisovatele, filmaře, ředitele televize Kinosvět či War TV a výrazné osobnosti v oblasti záhad a tajemna pana Milana Zachy Kučery, se kterým jsme se vydali po stopách ztracené jantarové komnaty. Přednáška probíhala jen pár dní po jeho příletu z Petrohradu, kde se věnoval studiu její věrné kopie a všeho, co s hledáním
jantarové komnaty souvisí.

Legendární jantarová komnata je zřejmě nejslavnějším nenalezeným pokladem, který uloupili nacisté a jejíž stopa končí během druhé světové války v dnešním Kaliningradu. Jak jsme se na přednášce dozvěděli, existuje množství hypotéz, kde se dnes může nacházet. Některé teorie tvrdí, že je v Japonsku, Hondurasu, ve Švédsku, a dokonce i v České republice. Méně odvážná tvrzení pak pracují s pravděpodobnější domněnkou, že je někde oblasti Polska a Ruska. Tam se také nejintenzivněji pátrá. Celkem se na hledání podílelo a podílí více než 80 komisí.

Dále jsme se také dozvěděli, jak přesně jantarová komnata vypadala, jakým způsobem byl jantar zpracováván na její výrobu, jak byla udržována a také jsme si poslechli informace o její historii a osudech lidí, kteří ji vlastnili nebo po ní bádali.

Ačkoliv se již dříve na trhu se starožitnostmi objevily některé fragmenty jantarové komnaty, jako byl sekretář či mozaika, jejich původ se nepodařilo vypátrat a osud komnaty je stále nejasný.

Mgr. Zuzana Valášková


Milan Zacha Kučera - Kam zmizela jantarová komnata? 20. 9. 2019

Letní tvoření s pohádkou 26. 6. 2019

Ve středu 26. 6. se v knihovně konalo letní tvoření s pohádkou. I přes extrémní počasí se nás sešlo tak akorát, abychom si užili pěkné tvořivé odpoledne. Nejprve jsme si povídali o létě, procvičili jsme mozek s letními hádankami a než jsme se pustili do tvoření, přečetli jsme si pohádku Záhada modrého tobogánu od Zuzany Pospíšilové z knihy Prázdninové pohádky. Tentokrát jsme vyráběli barevné medúzy a kdo chtěl, mohl si vyrobit loutku. Sešli se nám tak pštrosi i jeden plameňák. Bylo to moc prima odpoledne a po prázdninách se budu zase těšit.

Mgr. Zuzana Valášková

Letní tvoření s pohádkou 26. 6. 2019

<< 1 | 2

Divadlo KK - O Sněhurce a sedmi trpaslících 7. 6. 2019

V pátek 7. 6. přijeli za dětmi z kostelecké MŠ a ZŠ herci Divadla KK Tereza Slánská a Kamil Koula. Na programu byla klasická činoherní pohádka O Sněhurce a sedmi trpaslících z pera Vlastimila Pešky. Scénografie, kostýmů a loutek se ujala mladá výtvarnice Lucie Heřmánková a děti si mohly poslechnout veselé písničky skladatele Richarda Mlynáře. Celou dobu se malí diváci aktivně zapojovali do děje a všichni jsme si moc užili.

Mgr. Zuzana Valášková

Divadlo KK - O Sněhurce a sedmi trpaslících 7. 6. 2019

Danka Šárková - Všude žijí lidé: Toskánsko, Řím a Vatikán 22. 5. 2019

Ve středu 22. 5. navštívila naši knihovnu česká spisovatelka Danka Šárková, se kterou jsme se tentokrát vypravili na jih Evropy, a to do slunné Itálie. Zároveň nám přijela představit svoji zbrusu novou knihu Zpáteční letenky. Nejprve jsme si poslechli, jak vypadá práce spisovatele, jakou cestu urazí rukopis, než se z něj stane kniha a podívali jsme se i na samotné počátky autorčiny spisovatelské kariéry. Danka Šárková nám také připomněla svoji dosavadní tvorbu mimo jiné prostřednictvím autorského čtení a dozvěděli jsme se i zajímavosti z jejího osobního života. Poté už jsme vyrazili za sluncem zalitými vinicemi v Toskánsku. Díky fotkám a videím jsme se podívali do měst, jako jsou Sienna, San Gimignano či do Florencie plné nádherných renesančních památek. Nemohl chybět Řím s neodmyslitelným Koloseem, Kapitolem, Fontánou di Trevi a navštívili jsme i rozvaliny nejstarší části antického Říma Forum Romanum. Cestu po Itálii jsme zakončili ve Vatikánu přeplněném turisty. Na závěr měli návštěvníci besedy možnost zakoupit si autorčiny knihy i s věnováním.

Příští setkání s Dankou Šárkovou se uskuteční v březnu 2020 a podíváme se do Thajska a Laosu. V prosinci 2019 přijede s novým programem Krakonoš, Krkonoše a zvířátka při příležitosti vydání knížky Alenka a Krakonoš za dětmi z místní MŠ a ZŠ.

Mgr. Zuzana Valášková

Danka Šárková - Všude žijí lidé: Toskánsko, Řím a Vatikán 22. 5. 2019

Pexesiáda 21. 5. 2019

V úterý odpoledne jsme se v knihovně sešli s nejmladšími dětmi z družiny. Na programu byla totiž pexesiáda, které se zúčastnilo 25 soutěžících. Výherci však mohli být jen tři. Třetí místo obsadil po napínavém souboji s Julinkou Minaříkovou Vojta Havlíček, druhé místo patřilo Sáře Kišové a absolutní vítězkou pexesiády se stala Klaudinka Coufalová.

Mgr. Zuzana Valášková, Markéta Jehlářová

Pexesiáda 21. 5. 2019

Martina Drijverová - Cesta českou historií 2. 5. 2019

Ve čtvrtek 2. 5. přijala pozvání naší knihovny česká spisovatelka, dramaturgyně a překladatelka Martina Drijverová, se kterou se děti z prvního stupně místní ZŠ vydaly na cestu českou historií. Nejprve si poslechly, jak vypadá práce spisovatele, co má na starost ilustrátor, editor či grafik. Dozvěděly se také zajímavosti ze života paní Drijverové. V druhé části besedy autorka představila svoji tvorbu a měla připravené ukázky z knihy Čeští panovníci byli taky jenom lidi. Zajímavosti ze života českých vladařů se dětem moc líbily. Na závěr měly děti prostor na dotazy, kterých bylo opravdu velké množství, a následovala i slíbená autogramiáda.

Mgr. Zuzana Valášková

Martina Drijverová - Cesta českou historií 2. 5. 2019

Jarní tvoření s pohádkou 17. 4. 2019

Ve středu odpoledne jsme se v knihovně sešli s dětmi a jejich rodiči při jarním tvoření. Povídali jsme si nejenom o jaru ale i o blížících se Velikonocích. Řekli jsme si např., proč bychom se zrovna ve středu před Velikonoci neměli mračit, a jak se slaví tyto svátky různě ve světě. Po pohádce o Hurvínkovi, která se dětem moc líbila, jsme se pustili do tvoření. Tentokrát si děti za pomoci maminek mohly vyrobit zápichy do květináče v podobě čmeláčka, zajíčky z papírových ruliček a kdo chtěl, mohl si ještě udělat věneček z vrbového proutí. Všichni byli moc šikovní a zanedlouho se mohli pochlubit krásnými barevnými výrobky.

Mgr. Zuzana Valášková


Jarní tvoření s pohádkou 17. 4. 2019

Zdeněk Vacek - Volání Mato Tipila 12. 4. 2019

V pátek 12. 4. přijel do naší knihovny cestovatel, fotograf, spisovatel a dobrodruh v jedné osobě Zdeněk Vacek, se kterým jsme se vypravili na americký severozápad. Přednáška nás nejprve zavedla do Kalifornie, odkud se Zdeněk Vacek vydal dálkovými autobusy, stopem či pěšky dále na sever. Nejdůležitějším bodem jeho cesty byla posvátná hora Devils Tower - v indiánském jazyce Lakotů Mato Tipila - ve Wyomingu. Poté nás čekala návštěva kaňonu Sand Creek, indiánské rezervace Pine Ridge, památníku Mount Rushmore i národního parku Badlands, kde jsme se na prériích setkali s bizony, chřestýši a psouny. Zastavili jsme se také ve městě Rapid City, u památníku masakru ve Wounded Knee a došli až k ústí řeky Russian River. Přednáška byla doprovázená fotografiemi a krátkými full HD filmy.

Mgr. Zuzana Valášková

Zdeněk Vacek - Volání Mato Tipila 12. 4. 2019

Jiří Jilík - Záhadná jízda králů 5. 4. 2019

V pátek 5. 4. navštívil naši knihovnu spisovatel, publicista a folklorista v jedné osobě pan Jiří Jilík, se kterým jsme se vydali hledat původ a smysl lidového obyčeje jízda králů. Dozvědeli jsme se o historii i současnosti tohoto zvyku a poslechli si pasáže z historických pramenů, jako jsou staré kroniky či výklady národopisců. Jedni tvrdí, že jde o ozvěnu hledání velkomoravského krále Svatopluka, jiní zase uvádějí, že předobrazem mladičkého krále na bílém koni je prchající uherský král Matyáš Korvín. Na závěr besedy jsme si pustili film Jízda králů z roku 1989, ke kterému pan Jilík napsal scénář a který vypráví příběh malého Ondry - budoucího krále - a jeho dědečka během přípravy jízdy králů. Podle slov autora byla předobrazem filmu skutečná událost, kdy děda za svoje celoživotní úspory koupil vnukovi bílého koně, aby tradice jízdy králů mohla být dodržena. Kniha Jiřího Jilíka Záhadná jízda králů: Příběh tradice zahalené tajemstvím je v naší knihovně k vypůjčení.

Mgr. Zuzana Valášková


Jiří Jilík - Záhadná jízda králů 5. 4. 2019

Noc s Andersenem 29. - 30. 3. 2019

Z pátku na sobotu se v naší knihovně konala Noc s Andersenem. Akce se zúčastnilo 19 dětí a do rána jich přespalo 17. Letošní nocování se neslo ve znamení Ondřeje Sekory a Ferdy mravence. Nejprve jsme si povídali o H. Ch. Andersenovi a o jeho pohádkách. Poté o nakadatelství Albatros, o O. Sekorovi a samozřejmě o Ferdovi a jeho kamarádech. Také jsme si něco přečetli. Po svačině následovala soutěž na chodbách základní školy, kde děti, rozdělené do týmů, hledaly Sekorovy obrázky ukrývající tajné indicie. Po návratu do knihovny podle nich musely uhodnout, jakou pohádku skrývají. Po svačině jsme se oblékli a s baterkami jsme se vydali do potemnělých ulic města. Tady na děti čekaly fáborky vyznačující cestu a také ruličky s úkoly, které děti musely plnit. Všichni byli šikovní, a tak si potom zasloužili sladkou odměnu. Pak už následovala večeře a pohádky. Ráno si děti ještě vyrobily medaile, zahrály deskové hry a kolem deváté hodiny začali přicházet rodiče.
Všichni jsme si to moc užili a těšíme se na příště. Některé děti dokonce vyslovily přání spát v knihovně každý den nebo alespoň každý pátek :-)
Bylo to opravdu super!

Mgr. Zuzana Valášková

Markéta Jehlářová

Noc s Andersenem 29. - 30. 3. 2019

Ilustrátor Adolf Dudek - Malířská show 28. 3. 2019

Ve čtvrtek 28. 3. přijel za dětmi malíř a ilustrátor Adolf Dudek se svojí zábavnou show Malování pro děti. Děti se vtipnou formou seznámily se skutečným ilustrátorem a jeho prací a vyzkoušely si, jak snadno mohou cokoliv nakreslit prostřednictvím základních geometrických tvarů. Součástí vystoupení byly i různé soutěže a hlavně humor. Všechny děti se aktivně zapojovaly a moc jsme si to užili. Na závěr přišla na řadu
autogramiáda.

Mgr. Zuzana Valášková

Ilustrátor Adolf Dudek - Malířská show 28. 3. 2019

Cestovatelská přednáška Skandinávie a Pobaltí 15. 3. 2019

V pátek odpoledne opět kostelecká knihovna praskala ve švech. Na programu byla totiž cestovatelská beseda manželů Márových, se kterými jsme se tentokrát vypravili do Skandinávie a Pobaltí, a kterou si nenechaly ujít desítky návštěvníků. 

Než jsme však cestu na sever Evropy zahájili, čekala nás ještě jedna příjemná událost, a to ocenění nejpilnějších čtenářů knihovny za rok 2018. Jak už je v březnu, tradičně vyhlašovaném jako měsíc čtenářů, zvykem, byli oceněni tři nejlepší čtenáři z řad dospělých a tři nejlepší z řad dětí a mládeže. Za zaslouženého potlesku se nejlepší čtenářkou z kategorie dospělých stala paní Helena Milerová, těsné druhé místo obsadila paní Mária Vrabcová a třetí místo paní Marie Brokešová. V kategorii dětí a mládeže zvítězila Adéla Trnkalová, na druhém místě se umístili sourozenci Tereza a Lukáš Linhartovi a na třetím místě Helena Turnová. Všem patří ještě jednou velké gratulace.

Poté už následovala pestrá projekce manželů Márových, kteří nám nejprve nabídli ochutnávku ze své nedávné cesty po Střední Americe a pak už jsme se s první zastávkou v Dánsku ocitli na severu Evropy. Na expedici Márovi ujeli celkem deset tisíc kilometrů přes devět zemí. Ve Švédsku si vyzkoušeli cyklistiku v překrásných lesích a viděli slavnou halu Globen. V Norsku a na ostrovech Lofoty jsme obdivovali jezera, fjordy a vodopády. Ve Finsku jsme s Márovými navštívili Santovu vesnici i olympijský stadion v Helsinkách. Také Pobaltí nám nabídlo mnoho krásných přírodních scenérií a architektonických skvostů, ke kterým patřila např. kopie slavného zámku Versailles v Lotyšsku nebo litevský ostrovní hrad Trakai.

O tom, že se páteční beseda nabitá humorem a poutavým vyprávěním povedla, svědčí mnohé kladné ohlasy návštěvníků, kteří při odchodu z knihovny neskrývali svoji spokojenost. Příští setkání s manželi Márovými proběhne 27. 9. 2019.

Mgr. Zuzana Valášková


Cestovatelská přednáška Skandinávie a Pobaltí 15. 3. 2019

Návštěva dětí z MŠ - Květinky 5. 3. 2019

Návštěva dětí z MŠ - Koťátka 26. 2. 2019

Návštěva dětí z MŠ - Motýlci 21. 2. 2019

Návštěva dětí z MŠ ze třídy Berušek a návštěva dětí z družiny 19. 2. 2019

V úterý dopoledne navštívily knihovnu děti z místní mateřské školy ze třídy Berušek. Nejprve jsme si povídali o knihovně, o knihách a o tom, jak to tady chodí. Děti se potom pustily do prohlížení knížek a ani se od nich nemohly odtrhnout, když přišla řada na pohádkové úkoly. Protože byli všichni moc šikovní, na závěr jsme si pustili pohádku. Odpoledne pak dorazily do knihovny nejmladší děti z družiny. Někteří si zahráli deskové hry, jiní si prohlíželi a četli knížky. Všichni jsme si to užili a těšíme se na příště.

Mgr. Zuzana Valášková


Návštěva dětí z MŠ ze třídy Berušek a dětí z družiny 19. 2. 2019

Cestovatelská přednáška Island - krajina sopek a ledovců 15. 2. 2019

V pátek 15. 2. přijela do naší knihovny Saša Ryvolová, cestovatelka, trampka, publicistka a nezávislá spisovatelka v jedné osobě, aby se s námi podělila o zážitky ze svých cest po Islandu. Spolu s ní jsme se tak vypravili do čarovné krajiny jezer a duhově zbarvených horských štítů, tisíců vodopádů, spících sopek, ledovců a gejzírů. Na poutavých fotografiích a videozáznamech jsme si mohli prohlédnout bublající sirná jezírka, velryby, bizarní skalní útvary či ledovcové jezero s tančícími krami a tuleni. Krátce jsme se zastavili i v hlavním městě Reykjavíku a na Faerských ostrovech s největší kolonií papuchalků. To vše doplněné zajímavým vyprávěním plným nezaměnitelného humoru. Knihovna byla obsazena do posledního místa a kdo přišel, určitě nelitoval.

Mgr. Zuzana Valášková


Cestovatelská přednáška Island - krajina sopek a ledovců 15. 2. 2019

Zimní tvoření s pohádkou 13. 2. 2019

Ve středu odpoledne se v knihovně konalo první letošní tvoření s pohádkou. Protože jsme se naposledy sešli začátkem loňského prosince, připomenuli jsme si ještě Vánoce a povídali si i o dalších oslavách, svátcích a tradicích, které patří k zimě. Po pohádce O dvanácti měsíčkách od Boženy Němcové si děti pomocí obrázků procvičily svoje znalosti ročních období a pak se pustily do tvoření. Tentokrát jsme si vyrobili barevné zimní skřítky. Děti se opravdu vyřádily a jejich fantazii se meze nekladly. Jejich výrobky se jim opět moc povedly.

Mgr. Zuzana Valášková

Zimní tvoření s pohádkou 13. 2. 2019

Setkání se spisovatelkou Dankou Šárkovou 5. 2. 2019

V úterý 5. února navštívila knihovnu česká spisovatelka Danka Šárková (vl. jménem Šárka Denková), se kterou jsme se vydali nejen na cestu po Jihovýchodní Asii, ale poslechli jsme si i autorské čtení z nejnovější knihy Ukradené dětství Kamily a některých starších titulů.

Nejprve jsme se podívali do Thajska na početné buddhistické chrámy a dozvěděli jsme se i zajímavosti z místní gastronomie a běžného života tamních obyvatel. Následovala Kambodža, jedna z nejchudších asijských zemí, která je plná kontrastů. Na jedné straně jsme na fotografiích mohli vidět zanedbané ulice plné odpadků a žebrající děti, na straně druhé krásnou přírodu a hlavně srdce této divoké země - angkorské chrámy. Na besedě jsme se podívali i do Malajsie, a to hlavně prostřednictvím autorčiných osobních videozáznamů.

Danka Šárková nám kromě toho představila svoje starší i nejnovější knihy, ze kterých nám přečetla některé pasáže a nastínila novinky z její další tvorby. Na závěr si návštěvníci besedy mohli zakoupit autorčiny knihy i s věnováním. Bylo to moc zajímavé a příjemné setkání. Další beseda s autorkou proběhne 22. května 2019, kdy nám bude vyprávět o svých cestách po Itálii.

Mgr. Zuzana Valášková

Setkání se spisovatelkou Dankou Šárkovou 5. 2. 2019

Mikulášské tvoření s pohádkou 5. 12. 2018

Středeční odpoledne a podvečer patřil v knihovně Mikulášům, čertům a andělům. Na programu bylo totiž mikulášské tvoření s pohádkou. S dětmi jsme si nejprve povídali o Mikulášovi i o blížících se Vánocích a přečetli jsme si příběh, který vysvětluje, jak vznikla tradice mikulášského nadělování. Následovaly tematické zimní hádanky a po pohádce o Zlém čertovi od Jana Teufela jsme se pustili do tvoření. Tentokrát jsme vyráběli Mikuláše, anděly a čerty. Kdo chtěl, mohl si vyrobit celou Mikulášovu družinu. Výrobky dětí byly opět plné fantazie a moc se jim povedly. V podvečer se pak všichni rozutekli do svých domovů podívat se, jestli je tam čeká mikulášská nadílka.

Mgr. Zuzana Valášková


Mikulášské tvoření s pohádkou 5. 12. 2018

Beseda se spisovatelem a záhadologem Arnoštem Vašíčkem 19.11.2018

V pondělí 19.11. od 17.00 hodin jste měli možnost setkat se v naší knihovně s českým spisovatelem a záhadologem Arnoštem Vašíčkem, který představil svoji nejnovější knihu Velké tajnosti nabitou současnými senzačními objevy. Besedu si nenechaly ujít na tři desítky příznivců tajemna a přesvědčily se, že naše země je plná záhad, tajemných bytostí a nevysvětlitelných jevů. Přes nálezy podivně deformovaných mumií na planině Nazca či Einsteinův mozek jsme se dostali k záhadnému Městu opičího boha, k egyptským a jihoamerickým pyramidám a také k Jeskyni tisíců sluncí. Návštěvníci besedy si na závěr mohli přímo od spisovatele zakoupit jeho nejnovější i starší knihy.

Mgr. Zuzana Valášková


Beseda se spisovatelem a záhadologem Arnoštem Vašíčkem 19.11.2018

Cestovatelská přednáška Altiplano expedice 29.10.2018

V pondělí 29.10.2018 přijeli do naší knihovny manželé Monika a Jirka Vackovi, se kterými jsme se na kole a na těžko vydali na neobyčejnou dobrodružnou cestu po Jižní Americe. Navštívili jsme i Galapágy, Velikonoční ostrov či ledovou Antarktidu. Cesta Moniky Chvojkové a Jirky Vacka začala v září 2009 v kolumbijské Bogotě a trvala téměř osm a půl měsíců. Za tu dobu projeli celkem devět zemí, mezi které patřil Ekvádor, Peru, Bolívie, Chile, Argentina, Brazílie nebo Uruguay. Celkem ujeli neuvěřitelných 14224 km a svoji cestu ukončili v brazilském Rio de Janeiru už jako manželé Vackovi. Na besedě bylo možné zakoupit i cestopisné knihy plné krásných fotografií. V knihovně jsou aktuálně k vypůjčení knihy TransAsia - vlakem kolem Asie se skládacími koly a Austrálie s dítky v zádech o výpravě, kterou manželé Vackovi podnikli se svými malými dětmi Barunkou a Péťou.

Mgr. Zuzana Valášková

Cestovatelská přednáška Altiplano expedice 29.10.2018

25. 10. 2018 Halloweenské tvoření s pohádkou

Ve čtvrtek odpoledne dorazily do knihovny čarodějky, upíři, kostlivci a jiné strašidelné bytosti. Na programu bylo totiž halloweenské tvoření s pohádkou, které si nenechalo ujít více než dvacet šikovných dětí. Nejprve jsme si povídali o Halloweenu a také jsme si přečetli legendu o Jackovi, která vysvětluje zvyk vydlabaných světélkujících dýní. Následovaly strašidelné úkoly. Všichni byli úspěšní a za odměnu si zasloužili halloweenské sladkosti. Po pohádce o strašidýlku Casperovi jsme se pustili do tvoření. Jak již plakátek na akci napověděl, vyrobili jsme si tentokrát netopýry a strašáky, které si děti ozdobily podle vlastní fantazie. Všichni byli moc šikovní a na závěr se mohli pochlubit krásnými originálními výtvory.

Mgr. Zuzana Valášková


Halloweenské tvoření s pohádkou 25.10.2018

Cestovatelská přednáška Banát 19.10.2018

V pátek 19.10.2018 navštívil knihovnu cestovatel, spisovatel a fotograf Petr Nazarov. Spolu s ním jsme se vydali po stopách Čechů žijících v Banátu již dvě století. Navštívili jsme české vesnice v Rumunsku, mezi které patří Eibenthal, Bígr, Rovensko, Gerník, Svatá Helena a Šumice. Podívali jsme se také na českou komunitu v Srbsku, a to do vesnic Češko Selo, Bela Crkva, Gai, Vršac či Kruščica. Během poutavé besedy doplněné nádhernými fotografiemi a také videonahrávkami jsme se dozvěděli mnoho zajímavých věcí z běžného a ne jednoduchého života tamních českých obyvatel. Slyšeli jsme o jejich historii i současnosti. Na vlastní oči jsme si také prohlédli tamní tradiční obuv - tzv. bačky, které vyrábí z pneumatik. Na závěr pan Nazarov vylosoval jednoho šťastného výherce své knihy Doteky přírody a moudrosti. Příští setkání s Petrem Nazarovem proběhne zase za rok, tj. v říjnu 2019.

Mgr. Zuzana Valášková


Cestovatelská přednáška Banát 19.10.2018

Cestovatelská přednáška Barma&Vietnam 5.10.2018

V pátek 5. 10. dorazili do knihovny manželé Márovi, se kterými jsme se přenesli na Barmu a do dalekého Vietnamu. Při povídání o této expedici nám Alena a Jirka Márovi prozradili množství exotických zážitků. Vysvětlili nám, jak se žije na plovoucích ostrovech a proč rybáři pádlují nohama. Viděli jsme videozáběry z balónu na krajinu plnou chrámů i ranní rozcvičku důchodců v ulicích Hanoje. Dozvěděli jsme se zajímavosti ze života obyčejných lidí i o císaři, který měl 300 manželek. S Márovými jsme nahlédli i do světa skvělých asijských kuchyní, ale také jsme slyšeli, jak lehce se dá jídlem otrávit. Bylo to nesmírně zajímavé a milé vyprávění. Všichni jsme si odnesli velice pěkný zážitek a budeme se těšit na příští setkání s Márovými, které proběhne 15. března 2019.

Mgr. Zuzana Valášková



Cestovatelská přednáška Barma&Vietnam 5.10.2018

Podzimní tvoření s pohádkou 25. 9. 2018

Úterní odpoledne se v naší knihovně neslo ve znamení podzimu a tvoření. Knihovna se o půl páté naplnila dětmi a jejich rodiči. Nejprve jsme si povídali o podzimu a o ročních obdobích. Všechny děti se aktivně zapojovaly a byly moc šikovné. Potom jsme si přečetli pohádku O posledním jablíčku, která se dětem moc líbila. Než jsme se pustili do tvoření, procvičili jsme mozkové závity několika hádankami. Ani jedna nezůstala nezodpovězena.

Tentokrát jsme si vyrobili panáčky z květináčů, které jsme zdobili podzimními barvami a dekoracemi. Všichni jsme se jaksepatří vyřádili a výsledky našeho snažení byly kouzelné. Všechny děti byly nadšené a se svými výtvory se rády vyfotily na památku. Podle ohlasů to byla vydařená akce a všichni se zase rádi setkáme příště.

Mgr. Zuzana Valášková


Podzimní tvoření s pohádkou 25. 9. 2018